Kalkulator Podatku Odwrotnego – Sprzedaż i Dochody








dec.

Czym jest kalkulator podatku odwrotnego

Kalkulator podatku odwrotnego pomaga znaleźć cenę przed opodatkowaniem na podstawie sumy zawierającej podatek. Wpisz sumę, wybierz kraj i stawkę, a kalkulator podatku odwrotnego pokaże cenę netto, kwotę podatku i sumę. Jest to przydatne przy sprawdzaniu paragonów, wystawianiu faktur, porównywaniu cen i przygotowywaniu płac.

Podstawowy wzór jest prosty: cena bez podatku równa się sumie podzielonej przez jeden plus stawka podatku. Podatek równa się sumie minus cena bez podatku. Gdy znasz stawkę, obliczenie odwrotne trwa kilka sekund, ale ręczne obliczenia łatwo prowadzą do błędów, zwłaszcza przy stawkach łączonych, takich jak GST plus PST w Kanadzie.

Co chcesz znaleźćWzór
Cena bez podatkuSuma / (1 + stawka)
Kwota podatkuSuma – cena bez podatku
SprawdzenieCena bez podatku + podatek = suma

Kto korzysta z kalkulatora podatku odwrotnego

Kupujący używają go do sprawdzania, ile z ceny stanowi podatek. Właściciele firm używają go do ustalania cen netto i prawidłowego wykazywania podatku. Specjaliści HR i płac używają go do przeliczania wynagrodzenia netto na brutto. Księgowi używają go do uzgadniania faktur, a deweloperzy do testowania obliczeń podatkowych w sklepach internetowych. Kupujący transgraniczni używają go do porównywania cen przed podatkiem w różnych krajach.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży wstecz, krok po kroku

Wykonaj te cztery kroki przy każdej kwocie zawierającej podatek. Najpierw zapisz sumę dokładnie tak, jak widnieje na paragonie lub fakturze. Następnie potwierdź właściwą stawkę dla tego miejsca i rodzaju produktu, ponieważ stawki obniżone różnią się od stawek standardowych. Potem podziel sumę przez jeden plus stawka wyrażona jako ułamek. Na końcu odejmij cenę bez podatku od sumy, aby otrzymać podatek.

Przykład: suma 121,00 zł przy stawce 21% daje cenę bez podatku 100,00 zł, ponieważ 121 / 1,21 = 100. Podatek wynosi 21,00 zł. Ten sam wzór działa dla podatku VAT, GST, HST i podatku od sprzedaży, o ile stawka jest poprawna dla danej transakcji.

PułapkaCo robić zamiast tego
Odejmowanie procentu od sumyPodziel przez 1 plus stawka
Użycie stawki standardowej dla towaru o stawce obniżonejSprawdź kategorię produktu
Zaokrąglanie zbyt wcześnieZaokrąglij dopiero wynik końcowy

Obliczanie wsteczne w Excelu

W Excelu umieść sumę w komórce A2, a stawkę jako ułamek w komórce B2, na przykład 0,21 dla 21%. Użyj wzoru =A2/(1+B2) dla ceny bez podatku oraz =A2-A2/(1+B2) dla podatku. Aby zablokować stawkę, użyj =A2/(1+$B$1), gdy stawka znajduje się w komórce B1.

Stawki podatku w kalkulatorze podatku odwrotnego

Stawki różnią się w zależności od kraju, stanu, prowincji i rodzaju produktu. W Stanach Zjednoczonych podatek od sprzedaży jest stanowy, więc ten sam produkt może mieć inną stawkę w Teksasie i Kalifornii. W Kanadzie stawki łączone zależą od prowincji. W Wielkiej Brytanii stawka standardowa wynosi 20%, a stawka obniżona 5%. W Australii standardowy GST wynosi 10%.

Stany Zjednoczone

Podstawowe stawki stanowe nie obejmują podatków lokalnych, które mogą podnieść całkowitą stawkę w danym mieście lub hrabstwie. Zawsze sprawdzaj łączną stawkę obowiązującą w miejscu dostawy.

Kanada

Kanada łączy podatek federalny GST z podatkami prowincjonalnymi w kilku prowincjach. Na przykład Ontario stosuje HST 13%, Quebec stosuje GST plus QST o łącznej wartości 14,975%, a Alberta stosuje tylko GST 5%.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii większość towarów podlega stawce standardowej 20%. Niektóre towary, takie jak energia domowa, podlegają stawce obniżonej 5%, a niektóre towary, takie jak żywność podstawowa, są zwolnione z podatku.

Australia

Australia stosuje GST 10% do większości towarów i usług. Niektóre pozycje, takie jak podstawowa żywność, są zwolnione z GST, więc obliczenie odwrotne powinno używać stawki 0% dla tych pozycji.

MiejsceStawka bazowaPrzykład: sumaCena bez podatku
New Jersey6,625%106,63100,00
Nowy Jork4%104,00100,00
Teksas6,25%106,25100,00
Floryda6%106,00100,00
Kalifornia, Los Angeles7,25%107,25100,00
Connecticut6,35%106,35100,00
Ontario13%113,00100,00
Quebec14,975%114,98100,00
Kolumbia Brytyjska12%112,00100,00
Alberta5%105,00100,00
Manitoba12%112,00100,00
Wielka Brytania20%120,00100,00
Australia10%110,00100,00

Dochód i płace: obliczanie wsteczne

Obliczanie odwrotne działa także dla wynagrodzeń. Jeśli znasz wynagrodzenie netto i całkowitą stawkę potrąceń, podziel wynagrodzenie netto przez jeden minus stawka potrąceń, aby oszacować wynagrodzenie brutto. W praktyce potrącenia obejmują podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne i inne pozycje, więc dokładny wynik wymaga szczegółowego zestawienia płacowego.

Wynagrodzenie netto na brutto

Przykład uproszczony: wynagrodzenie netto 4 000 przy łącznej stawce potrąceń 20% daje szacunkowe wynagrodzenie brutto 5 000, ponieważ 4 000 / (1 – 0,20) = 5 000. Używaj tego tylko jako szacunku, a nie jako ostatecznej kwoty na liście płac.

Koszty pracodawcy

Pracodawcy często muszą przejść od kosztu netto do kosztu brutto, gdy pracownik otrzymuje kwotę netto. W takim przypadku dodaj składki pracodawcy do wynagrodzenia brutto, a następnie zastosuj ten sam podział, aby sprawdzić łączny koszt.

Dochód według kraju

Systemy podatku dochodowego różnią się progami, ulgami i składkami. Z tego powodu proste obliczenie odwrotne dla dochodu jest przybliżeniem, chyba że znasz dokładną efektywną stawkę dla tego pracownika i roku podatkowego.

ZadanieWzór
Cena bez podatkuSuma / (1 + stawka)
Wynagrodzenie brutto, szacunekNetto / (1 – stawka potrąceń)

GST, HST i odwrotne obciążenie

W krajach stosujących GST lub VAT cena zawiera zwykle podatek, więc obliczenie odwrotne jest codzienną czynnością. W Kanadzie HST łączy podatek federalny i prowincjonalny w jedną stawkę, ale wzór pozostaje ten sam: podziel przez jeden plus stawka HST.

Odwrotne obciążenie usług

Przy odwrotnym obciążeniu nabywca rozlicza podatek zamiast sprzedawcy. Na fakturze może nie widnieć podatek do zapłaty, ale nabywca nadal musi wykazać go w rozliczeniu. Sprawdź lokalne przepisy przed zastosowaniem obliczenia odwrotnego do transakcji z odwrotnym obciążeniem.

SystemObliczenie odwrotne
GSTSuma / 1,10 dla 10%
HST, OntarioSuma / 1,13 dla 13%
VAT, Wielka BrytaniaSuma / 1,20 dla 20%

Częste błędy w obliczeniach odwrotnych

Pierwszy błąd to odejmowanie 20% od sumy zawierającej VAT 20%. Prawidłowa cena bez podatku przy sumie 120 wynosi 100, a nie 96. Drugi błąd to użycie niewłaściwej stawki dla danego miejsca. Trzeci błąd to pominięcie podatków lokalnych w Stanach Zjednoczonych. Czwarty błąd to zaokrąglanie stawek łączonych, takich jak 14,975% w Quebecu, do 15% bez sprawdzenia różnicy. Piąty błąd to stosowanie stawki podatku od sprzedaży do kwoty już zawierającej inny podatek.

SprawdzeniePowinno się zgadzać
Cena bez podatku plus podatekSuma
Podatek podzielony przez cenę bez podatkuStawka

Wskazówki dotyczące dokładnych wyników

Zawsze zapisuj stawkę użytą w obliczeniu, aby wynik można było zweryfikować później. W Kanadzie sprawdzaj, czy cena zawiera GST, PST czy HST. W Wielkiej Brytanii sprawdzaj, czy pozycja podlega stawce standardowej, obniżonej czy zerowej. W USA sprawdzaj łączną stawkę stanową i lokalną, a nie tylko stawkę stanową.

Kanada

Paragony kanadyjskie często pokazują GST i PST oddzielnie. Dodaj obie stawki przed dzieleniem, na przykład 5% plus 7% daje 12% w Kolumbii Brytyjskiej.

Wielka Brytania

Faktury w Wielkiej Brytanii zwykle pokazują kwotę netto, VAT i sumę brutto. Użyj kwoty brutto i stawki VAT z faktury, aby odtworzyć kwotę netto.

USA

W USA paragon pokazuje podatek od sprzedaży oddzielnie, więc suma jest ceną plus podatek. Użyj łącznej stawki z paragonu, a nie tylko stawki stanowej.

Bezpłatne a płatne narzędzia

Bezpłatny kalkulator wystarcza do większości obliczeń odwrotnych. Płatne oprogramowanie księgowe pomaga, gdy trzeba przetworzyć wiele faktur, zachować ślad audytu i zastosować różne stawki automatycznie.

Szablon Excel

Prosty szablon Excel z kolumnami suma, stawka, cena bez podatku i podatek ułatwia powtarzanie obliczeń. Zablokuj komórkę stawki znakiem dolara, aby kopiowanie wzorów nie zmieniało odniesienia.

Pełne odniesienie do wzorów

SytuacjaWzór
Cena bez podatkuSuma / (1 + stawka)
PodatekSuma – cena bez podatku
Podatek od ceny bez podatkuCena bez podatku x stawka
Suma z ceny bez podatkuCena bez podatku x (1 + stawka)
Stawka łączonaSuma stawek składowych
GST 10%Suma / 1,10
VAT 20%Suma / 1,20
HST 13%Suma / 1,13
Wynagrodzenie brutto, szacunekNetto / (1 – stawka potrąceń)
Złota zasadaZnaczenie
Nigdy nie odejmuj procentu od sumyZawsze dziel przez 1 plus stawka

Zobacz też powiązane przewodniki: metoda ręczna, podatek od wynagrodzeń, podatek według stanu i kraju, wzór jednoetapowy i cena przed opodatkowaniem.

Często zadawane pytania

Jak znaleźć cenę przed opodatkowaniem na podstawie sumy?

Podziel sumę przez jeden plus stawka podatku. Na przykład suma 121 przy stawce 21% daje cenę bez podatku 100.

Jaka jest różnica między ceną bez podatku a ceną netto?

W tym kontekście oznaczają to samo: kwotę przed doliczeniem podatku. Cena netto może mieć inne znaczenie w księgowości, więc sprawdzaj kontekst.

Czy mogę obliczyć wstecz podatek VAT?

Tak. Podziel sumę brutto przez jeden plus stawka VAT. Dla VAT 20% podziel przez 1,20.

Czy mogę obliczyć wstecz GST?

Tak. Dla GST 10% podziel sumę przez 1,10. Dla GST 15% podziel przez 1,15.

Jak obliczyć wstecz podatek od wynagrodzenia?

Podziel wynagrodzenie netto przez jeden minus łączna stawka potrąceń, aby uzyskać szacunek wynagrodzenia brutto. Dokładne obliczenie wymaga zestawienia płacowego.

Co zrobić, gdy stawka jest łączona, jak GST plus PST?

Dodaj stawki, a następnie podziel przez jeden plus łączna stawka. Na przykład 5% plus 7% daje dzielnik 1,12.

Dlaczego odjęcie 20% od sumy nie działa?

Ponieważ 20% jest liczone od ceny bez podatku, a nie od sumy. Odjęcie 20% od sumy 120 daje 96, a prawidłowa cena bez podatku to 100.

Czy kalkulator działa na telefonie?

Tak. Kalkulator działa w przeglądarce telefonu, a pola dopasowują się do wąskiego ekranu. Nie trzeba instalować aplikacji.

Języki